Minikonference Svěřenské fondy

Víza za účelem dočasné ochrany

Od úterý 22.3. vydává ministerstvo vnitra ukrajinským uprchlíkům před válkou víza za účelem dočasné ochrany. Nahradí tak speciální dlouhodobá víza. Nejdůležitější změnou nového vízového režimu je možnost vycestovat mimo území ČR po maximální dobu 90 dní. Na druhou stranu však bude řízení podle náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška zdlouhavější než doposud, a je k tomu zapotřebí cestovní doklad, což někteří Ukrajinci nemají. Ve středu také požádal ministr Rakušan o prodloužení nouzového stavu do konce května. Jeho žádosti nakonec poslanci vládní koalice schválili, nicméně ústavní právníci si nejsou jisti, zda je „dvojitý“ nouzový stav právně přijatelný. Nouzový stav je nezbytný pro zrychlení a zefektivnění státního aparátu v jeho odpovědi na uprchlickou situaci.

Náhrady za ubytování uprchlíků

Vláda schválila návrh Mariana Jurečky o vyplácení náhrad lidem, kteří ubytovávají uprchlíky. Nově by měl stát vyplácet 3000 Kč za osobu, limit je však 12.000 Kč. Přitom od pondělí platí nový zákon o opatřeních v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, který přisuzuje ukrajinským uprchlíkům sociální pomoc ve výši 5000 Kč měsíčně.[3]

Registrace uprchlíků

Další změny související s uprchlickou krizí jsou prodloužení lhůty na registraci cizince ze 3 na 30 dní, ředitelé škol mohou za účelem lepší integrace po dobu nezbytně nutnou nahradit ukrajinským dětem výuku podle výukového plánu výukou jinou, avšak v souladu s rámcovým vzdělávacím programem a také jim zajistit výuku ukrajinským učitelem, který nesplňuje podmínku znalosti českého jazyka.

 

Ozvěte se nám

Rádi si s Vámi domluvíme termín konzultace, osobní či on-line.